16.02.2023 15:51

«Профілактика метгемоглобінемії у дітей»

63ee359fb26c4__вода.jpg

Внаслідок воєнної агресії проти України в м. Миколаєві та Миколаївський області склалася надзвичайна ситуація  щодо забезпечення населення питною водою гарантованої якості.  Майже все населення м.  Миколаєва  охоплене централізованим водопостачанням, разом з тим, на території міста та області експлуатуються криниці громадського та власного користування.

Нагадаємо, що питна вода, яка не відповідає гігієнічно обґрунтованим встановленим нормативним показникам, негативно впливає на організм людини.

Кожний власник або суб’єкт господарювання нецентралізованого водопостачання повинен розуміти, що вода в колодязі може бути кришталево прозорою, але це не означає, що вода придатна для питних потреб. Небезпеку для здоров’я населення становлять різноманітні хімічні сполуки та небезпечні патогенні мікроорганізми. Вода питна, що забруднена нітратами, особливо небезпечна для дитячого організму. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я та спричиняє захворювання водо-нітратної метгемоглобінемії у дітей до трирічного віку.

Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей в сільській місцевості, де для приготування їжі використовується вода колодязів. Вказані об’єкти водопостачання в більшості випадків не мають нормативної зони санітарної охорони, яка є однією з головних санітарних вимог із запобігання бактеріального та хімічного забруднення води в них. Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння, то враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них неможливо створити необхідну зону їх санітарної охорони. І тому поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб тощо, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводить до забруднення ґрунту і, відповідно – до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров’я дитячого і дорослого населення. При нітратній інтоксикації відбувається послаблення імунної системи, збільшення загальної захворюваності.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

• не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні;
  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром, тощо);
  • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива;
  • якщо змога, якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком – вміст нітратів у ньому низький.

Оскільки сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах нецентралізованого водопостачання, для запобігання виникнення  метгемоглобінемії у дітей до 3-х років забороняється вживання питної води з вмістом нітратів, що перевищує норму 50 мг/дм3.

Для того, щоб уникнути захворювань , пов’язаних із вживанням питної води з індивідуальних криниць,  Головне  управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області рекомендує:

• утримувати криниці в належному санітарно-технічному стані – звернути увагу на наявність герметичної (без тріщин) відмостки, накриття, підставки для відра та чистого відра;
  • використовувати питну воду з криниць лише після отримання інформації щодо її відповідності діючим санітарним нормам на підставі проведених лабораторних досліджень;
  • не використовувати для питних потреб воду з криниць, поблизу яких є джерела забруднення – вигрібні ями, надвірні туалети, гноєсховища тощо;
  • не допускати миття транспорту та вигул тварин (птиці) поблизу криниці;
  • по можливості, облаштувати водовідведення з будинку в централізовану мережу каналізації, попередньо погодивши дане питання з відповідними органами;
  • у разі необхідності будівництва вигрібної ями чи надвірного туалету, відступити на максимально можливу відстань від криниці (не забудьте узгодити місце розташування вигрібу із мешканцями сусіднього домоволодіння, у разі відсутності можливості дотримання нормативної відстані до їх будинку 20м);
  • забезпечити водонепроникність стінок та дна вигрібу;
  • для питних потреб вживати лише кип’ячену воду;
  • у побуті використовувати фільтри для очистки води як з централізованої мережі, так і з децентралізованих джерел водопостачання, адже вони значно покращують якість води.

Вимоги до утримання криниць:

– не дозволяється підйом води відрами, які приносяться населенням, черпати воду з громадського відра принесеними з дому ковшами, тобто повинно бути відро загального користування;

– не рідше одного разу на рік повинна проводитись чистка криниці. Чистка проводиться за рахунок того органу, на балансі якого знаходиться криниця.

– після кожного ремонту і чистки повинна проводитись дезінфекція.

– необхідно проводити регулярне очищення не менше 2-х разів на рік (весною та восени), а також за результатами лабораторних досліджень;

– криниці з непридатною для пиття водою, а також ті, які не використовуються населенням для поливу або пожежних потреб, повинні бути ліквідовані;

– керівники господарюючого органу, на балансі якого знаходиться криниця, повинні закріпити відповідальну особу за утриманням криниці в належному санітарно-технічному стані, прилеглої території та забезпечити періодичні лабораторні дослідження якості води.

Дослідження питної води на вміст нітратів може вберегти ваше здоров’я та ваших діточок і, навіть, ваше життя!

Дотримання цих порад допоможе вам та вашим рідним уникнути захворювань, пов’язаних із вживанням питної води.