Костянтинівська територіальна громада

Миколаївська область, Миколаївський район

20.07.2023 10:33

РОЛЬ ВОДИ ДЛЯ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ

64b8e819a76ea__voda.jpg

                  Вода для організму людини має надзвичайно велике значення.Наш організм на 70-80% складається з води у так званому зв'язаном устані. Плазмакровімістить 93% води і лише 7% білки і ліпіди. Вода входить до складувсіх тканин людсько готіла: у м'язахїї 75%, в кістках - близько 20%, в легенях, серці та нирках - 80%, в шкірі і печінці - 70%, в жировій тканині - 10%. Найбільше води усклоподібномутілі ока - 99%, а найменше-в емалізубів - 0,2%. Багато води міститься в речовині головного мозку, де вона з її дуже рухливими молекулами залучена у формування інформації.

Будь-яка біохімічна реакція протікає оптимально тільки при достатній кількості молекул води. При її нестачі в клітинах і тканинах концентрація кінцевих продуктів обміну речовин, в першу чергу мінеральних солей і сечовини, досить швидко переходить допустимі межі. З одним літром сечі з організму виводиться не більше 30 г солей, в той час як за добу в організмі утворюється значно більше розчинних шлаків. Багато людей обмежують себе 3-4 склянками рідини. У цьомувипадку організм постійно знаходиться в сухому режимі, який не дозволяє йому повністю очиститися від кінцевих продуктів обміну. При цьому частина сечовини, утворена при білковомуобміні, перетворюється в тверді кристали, які відкладаються в суглобах, так виникає подагра. Люди, щоп'ють мало води, часто відчувають нездужання, швидко втомлюються. Їм тяжко прокидатися вранці, відчуваючи в зневоднених м'язах хворобливі відчуття, працездатність падає. Зневоднення (ексікоз) грає дуже велику роль у затримці, накопиченні і виведенні шлаків. Більшість хворобливих станів можна уникнути, дотримуючись правильного питного режиму. Всі обмінні процеси нагадують свого роду біоконструктор, головними деталями якого є молекули води. Розчиняючи навколишні тверді молекули, вони транспортують до всіх органів необхідні мікро-і макроелементи, кисень, виводять шлаки, токсини, надлишки солей. Вода активно бере участь у кровотворенні, регулює артеріальний тиск, а через нього і всю серцево-судинну систему. Без води, що міститься в тканинах, неможливий нормальний теплообмін з навколишнім середовищем і підтримка оптимальної температури тіла. Вода також служить мастилом для суглобів, грає роль своєрідного гідроамортизатора для спинного мозку і оберігає кістки від крихкості, а м'язи – від розривів.

З точки зору геронтологів, відсоток вмісту води в організмі є одним з головних показників старіння. Вважається, що процесам виродження схильні не самі клітини, а лише рідина, в якій вони плавають. У тілі немовляти обсяг води близький до 80% від загальної маси, до 18 років він зменшується на 10-15%, у літніх людей рідинизалишаєтьсявсього 30-40% відзагальної ваги. Втратабільшечвертіводнихзапасів смертельно небезпечна. Брак всьоголише 1-1,5 літри рідини викликає спрагу, слабкість, сонливість, загальмованість реакцій, нудоту, часом почервоніння шкіри. Дефіцит в 3-5 літрів супроводжується головним болем, задишкою, сухістю в роті, підвищенням температури, порушенням логічного мислення, непритомністю. Подальше зневоднення викликає м'язові спазми, притуплення слуху і зору, галюцинації.

Більшість людей звикає недоотримувати воду. Вони не відчувають спраг, у них як би зникає потреба у воді. Але зневоднений організм дає про це знати загальною слабкістю, млявістю, неуважністю, підвищеним тиском, ломотою в тілі, сухістю шкіри і т.п. Тому, якщови стали на шлях очищення і зміцнення свого тіла, то в першу чергу важливо навчитися дотримуватися раціонального питного режиму.

Щодня рекомендується вживати 2-3 літри води. Для жінок середньої статури і худих чоловіків кількість випитої рідини може бути наближена до мінімальної межі норми. Для чоловіків нормальної статури і повних жінок - до максимальної. Узимку потреба у воді зменшується, але ненабагато - на 400-600 мл на добу. Сюди включається і вода, що міститься в їжі. Ця норма розраховується наступним чином: протягом доби в ШКТ надходить 9-10 літрів рідини, яка всмоктується слизовою оболонкою (слина, шлунковий і кишковий сік, жовч, секрет підшлункової залози тощо). Виводиться приблизно чверть цього обсягу, яку необхідно компенсувати. Якщо ж людина палить, вживає алкоголь, їсть м'ясо, п'єкаву і т.п., то їй води потрібнобільше, тому що всі ці нахили посилюють дегідратацію.

Вранці, після сну, всі життєві процеси набирають силу, тому, щоб їх не гальмувати, рідини потрібно більше, до того ж корисно створити певний водний резерв. Вдень організм перебуває на піку активності - пити краще потроху, дрібними порціями, щоб не перевантажувати внутрішні органи і системи. Увечері пиття води теж не варто обмежувати, якщо немає проблем зіздоров'ям, наприклад, з нирками.Навіть вночі, якщо ви прокидаєтеся, варто зробити кілька ковтків води - це поліпшить обмінно-очищувальні процеси, максимальна активність яких припадає на нічні і ранкові години.

Добову норму води потрібно розподілити раціонально, але обов'язково потрібно випивати по склянці води за 15-20 хвилин перед їжею. Це робить кров менш концентрованою і знижує рівень холестерину. А ось запивати їжу не рекомендується, щоб не розбавляти шлунковий сік. Протягом дня потрібно поряд з собою мати флакон з водою і перший час привчати себе пити воду по кілька ковтків кожні 15-20 хвилин. Організму потрібно якийсь час, щоб перебудуватися на новий режим роботи. Зате, коли це станеться, ви відчуєте незвичайний прилив сил і бадьорості, зникнуть набряки, зменшаться головні болі, розгладяться зморшки на обличчі, зникне втома, менше будуть турбувати суглоби та покращиться настрій.

 

Миколаївське районне  управління  Головного  управління

Держпродспоживслужбив  Миколаївській  області

water.jpg